Menu

SESSİZ PRATİK SETİ

Davul çalmak ciddi bir koordinasyon işidir. İki el ve iki ayağı çok uyumlu kullanmak gerekir. Bunun için de bol bol egzersiz yapılmalıdır. Bir davul seti olmayınca işler biraz zor, ama imkansız değil. Sesinin yüksekliğinden dolayı müstakil bir evde oturmuyorsanız, apartman dairenizde iyi bir ses yalıtımı olmadan akustik davul çalamazsınız. Elektrikli davullar bir çözüm olabilir ancak üst seviyede bir elektrikli davul satın almazsanız ses ve vuruş hissi konusunda tatmin olmayacaksınız.

El, kol, bilek ve parmak gelişimine odaklanmanın kesin yolu olduğundan, pratik padi ile çalışmanın yerini hiçbir şey tutamaz. Bir pratik padinin amacı üç aşamalıdır. İlk olarak, vuruşlar bir davuldakinden daha belirgindir, her dokunuş net ve farklıdır. İkincisi, gürültüyü ortadan kaldırır. Üçüncüsü, bir davul kadar hantal değildir.

Davul setini çalmak, pratik padinden çok daha geniş vücut hareketleri ve koordinasyon yelpazesini içerir. Akustik bir davul seti alıp davulların üzerlerine pratik padleri koyabilir ya da dört uzvunuzu da kullanabileceğiniz daha basit bir çalışma seti oluşturabilirsiniz.

Bir pratik padi (büyük boy yani 12 inç olanları tercih edin), bunun için bir de sehpa alınması gerekecektir.

Bas davul görevini görecek bir pratik padi ve bass davul pedalı.

Bir adet hi-hat sehpası ve hi-hat (akustik bir zilin sesi yüksek olacağından, gerekirse sesi kesmesi için üzerine bir parça kauçuk malzeme koyun ya da üstteki zilin vuruş yapmadığımız kısmına bir havlu tutturun)

Ek olarak; komşularınızın kulakları çok hassas ise oluşturduğunuz sessiz pratik sesinden de şikayetçi olacaklardır. Özellikle bas davul padine vurduğunuzda ortaya çıkan titreşim bunun sebebidir. Önüne geçmek için setinizin altına kauçuk bir halı koyun. Kauçuk, havadan sonra en iyi ses yalıtım malzemesidir.